Tropiciele Lokalnej Historii

„Tropiciele lokalnej historii”

 

Tropiciele lokalnej historii to nie tylko element projektu, którego częścią jest niniejsza strona. To także grupa pasjonatów historii lokalnej, którzy swoją wiedzą dzielą się z mieszkańcami, przybliżając i utrwalając podczas wszelkich okazji pamięć o ważnych dla Gminy wydarzeniach historycznych.

Ważnym elementem, od którego należy wyjść, patrząc na działalność tej grupy jest powstanie i działalność Izby Historycznej, której siedziba znajduje się w starym zabytkowym budynku w centrum Puszczy Mariańskiej. Wielu mieszkańców nadal nie wie o jej istnieniu, co – miejmy nadzieję – zmieni się, m.in dzięki właśnie takim projektom. W Izbie znajduje się stała ekspozycja, która – w miarę możliwości, jest uzupełniana o materiały pochodzące m.in. z prywatnych zbiorów, bądź z wymiany z innymi miłośnikami historii lokalnej z całej Polski.

Tropiciele lokalnej historii chętnie przedstawiają historię naszych przodków na licznych prelekcjach, wykładach, specjalnie zaaranżowanych lekcjach historii, zarówno w siedzibie Izby, jak i podczas akademii szkolnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się rekonstrukcje wydarzeń grupy rekonstrukcyjnej, której członkowie w jasny i przystępny sposób przedstawiają dawne dzieje, co stanowi ważny element poznawania naszej tożsamości.

Tropiciele stara się aktywizować zarówno młodych mieszkańców, jak i tych starszych, dlatego właśnie, w ramach projektu zorganizowano Rajd Rowerowy, w którym uczestniczyły całe rodziny. Ta miła forma spędzenia wspólnie czasu, była również okazją do poznania okolic Puszczy Mariańskiej, naznaczonych śladami powstania styczniowego. Opowieści o tym „co było dawniej” były w dalszej kolejności inspiracją do wykonania przez dzieci i młodzież samodzielnych prac w ramach konkursu plastycznego „Moi przodkowie na tle wydarzeń historycznych”, w trakcie którego każdy jego uczestnik mógł wykazać się kreatywnością, a także zdobyć samodzielnie wiedzę.

Kolejnym elementem projektu było przeprowadzenie ciekawych wykładów  pt „Ciekawostki historyczne z naszej Gminy”. Pedagogiczne umiejętności prowadzących te spotkania, przyczyniły się do znacznego sukcesu wykładów. Mieszkańcy żywo zainteresowani są działalnością Izby i poznawaniem naszej historii, a to jeszcze nie koniec, gdyż Tropiciele mają mnóstwo ciekawych pomysłów, które chcą wprowadzić w życie, aby nasza historia, na którą składają się opowieści pojedynczych ludzi, ocalała od zapomnienia.

Jednym z wielu pomniejszych działań Tropicieli jest odnajdowanie cennych dla przyszłości i świadomości historycznej zaniedbanych kapliczek, grobów, płyt pamiątkowych, których stan pozostawia wiele do życzenia. Aby ocalić je od zapomnienia, pasjonaci ci organizują zbiórki pieniędzy i finansują renowację tych cennych zabytków historii. Tak było również w przypadku kapliczki w Korabiewicach.

 

 Wyniki konkursu plastycznego

pt. „Moi przodkowie na tle wydarzeń historycznych”

 

Konkurs plastyczny został rozstrzygnięty. Wpłynęło około 40 barwnych prac, z których  prace Aleksandry Liszewskiej, Urszuli Karmusik oraz Krzysztofa Janczaka nagrodzono wyróżnieniami głównymi za zaangażowanie i i przygotowanie pracy zgodnej z tematyką.

Pięć kolejnych wyróżnień otrzymali: Amelia Słojewska, Amelia Redlicka, Wiktoria Redlicka, Oliwia Kowalczyk, a także Ania Szczęsnowicz.

Pozostali  (ponad trzydziestu uczestników), otrzymali podziękowania za udział w konkursie.

Wszystkim młodszym i tym starszym uczestnikom, dziękujemy za poświęcony czas i chęć uczestnictwa w niełatwej przecież tematyce historycznej.

 

Ogłoszenie o konkursie plastycznym

pt: „Moi przodkowie na tle wydarzeń historycznych”

 

W ramach projektu został zorganizowany konkurs plastyczny pt: „Moi przodkowie na tle wydarzeń historycznych” (szczegóły na plakacie). Dzieci oraz młodzież biorąca udział w konkursie mogła popisać się kreatywnością, ponieważ prace mogły być wykonane różnymi technikami. Nadesłano wiele prac, które zostaną ocenione, a najlepsze otrzymają dyplomy.

4 konkurs plastyczny-1

Relacja z rajdu rowerowego

 

W minioną sobotę, 8 lipca, stowarzyszenie MRIES zorganizowało Rodzinny Rajd Rowerowy „Śladami powstania styczniowego w Gminie Puszcza Mariańska”.

Od 2008 roku rajdy stały się tradycją zarówno w gminie, jak i w samym stowarzyszeniu. – Nasz pierwszy rajd w 2008 roku przyciągnął ponad setkę ludzi. Pamiętam, że z pewną rezerwą podeszliśmy do samego pomysłu, który zasugerował nam ówczesny opiekun jednego z realizowanych projektów – mówi Katarzyna Niewczas z MRIES. – Byliśmy zdziwieni, że jest u nas takie zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia. Od tego czasu staramy się organizować lub współorganizować przynajmniej jeden rajd rowerowy w roku. Oczywiście wiele zależy od tego, czy mamy dofinansowanie z zewnątrz, czy organizujemy rajd we własnym zakresie, ze składek uczestników.

Tym razem rajd był jednym z elementów projektu „Tropami lokalnej historii w Gminie Puszcza Mariańska” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” Z założenia było to wydarzenie o charakterze historyczno-przyrodniczym. Trasa rajdu została przygotowana tak, by mogły wziąć w niej udział osoby w różnym wieku i prowadziła przez gminne miejscowości, począwszy od Puszczy Mariańskiej: Olszankę, Zator, Hutę Partacką, Karnice, Korabiewice, Stara Hutę, Żuków, Studzieniec i Nową Hutę.
Uczestnicy zebrali się przed siedzibą stowarzyszenia o 9.30. Zostali powitani przez Katarzynę Niewczas – koordynatorkę projektu i otrzymali niewielkie broszury informacyjne z mapą, gdzie zaznaczono trasę rajdu i proponowane przystanki, a także zdjęciami i ciekawostkami historycznymi. Grupa ponad 70 osób, nadzorowana przez opiekunów, wyruszyła w drogę przed godziną 10:00. Pogoda, która przez ostatnie dni nie rozpieszczała, tego dnia jednak dopisała, ku uciesze organizatorów i uczestników.

Mariusz Janczak z grupy „Tropiciele lokalnej historii” jako przewodnik rajdu przekazywał uczestnikom ciekawostki historyczne związane z miejscami, przez które wiodła trasa. Był czas na krótki odpoczynek i dyskusje związane z historią. Niektórzy wspominali dawne czasy, inni zachwycali się pięknymi widokami, spokojem i przyrodą.
Rajd przebiegał w życzliwej i sympatycznej atmosferze. Wszyscy, nawet najmłodsza uczestniczka (7-letnia Olimpia), dotarli bez problemu do miejsca, gdzie zorganizowano ognisko, tj. na teren Zakładu Poprawczego w Studzieńcu. Dzieci miały czas na zabawę, dorośli wspólnie piekli kiełbaski na ognisku i rozmawiali. Poczęstunek był okazją do wymiany spostrzeżeń na temat rajdu, kolejnych planowanych rowerowych wypadów, a także do przekazania uczestnikom drobnych upominków. Od organizatorów wszyscy otrzymali pamiątkowe fotomagnesy zaprojektowane z myślą o rajdzie. Dzieci i młodzież otrzymali dodatkowo gadżety zorganizowane przez przewodnika.
Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w naszym rajdzie, a także wszystkim, którzy wsparli jego organizację i pomogli w promocji, a w szczególności Mariuszowi Janczakowi z grupy Tropiciele Lokalnej Historii i Zakładowi Poprawczemu w Studzieńcu. Dziękujemy również za patronat i towarzystwo podczas rajdu lokalnym mediom: portalowi „Żyroskop”, gazecie „Głos Żyrardowa i okolicy”. Fotorelacja z rajdu znajdzie się w najbliższym wydaniu „Głosu”.

 

Rajd Rowerowy

 

W ramach projektu przewidziano Rajd Rowerowy, który odbył się 08.07.2017. Rajd jest wydarzeniem rodzinnym, toteż przewidywano, iż zgromadzi liczne grono zarówno miłośników jednośladów, jak i lokalnej historii, którą przybliżą miejscowi pasjonaci.

RAJD-ROWEROWY_2017plakat-1

 

 

 

 

Projekt „Tropami lokalnej historii w Gminie Puszcza Mariańska”

 

Mariański Ruch Ekonomiczno-Społeczny przystąpił do projektu pod patronatem Muzeum Historii Polski o nazwie „Tropami lokalnej historii”. Szczegóły znajdą Państwo na plakacie opisującym poszczególne etapy owego projektu.

1OGŁOSZENIE NA STRONĘ tropami_lokalnej_historii-1